Jak założyć własne biuro rachunkowe?

Workplace office and business work elements set. Mobile devices and documents

W obecnych czasach, coraz więcej z nas chciałoby prowadzić własną działalność gospodarczą, zamiast zwyczajnie pracować na etacie. To, że do zrealizowania takich planów potrzeba dobrego pomysłu, znalezienia niszy na rynku czy przede wszystkim posiadania już jakiejś większej gotówki na rozruch firmy, (względnie oczywiście zdolności kredytowej czy możliwości pozyskania przyzwoitej dotacji na przykład ze środków Unii Europejskiej), jest wiedzą powszechnie znaną i na ogół dla wszystkich oczywistą.

Nie do końca potencjalni młodzi przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę z tego, że w niektórych branżach żeby móc założyć firmę, trzeba też spełnić pewne wymogi formalne. Przyjrzyjmy się więc w tym momencie temu, co jest niezbędne do prowadzenia takiej działalności własnej jak biuro rachunkowe.

Ustawa z 10 sierpnia

Bardzo ważną informacją dla tych osób, które miały właśnie takie plany na swoją przyszłość, jest z całą pewnością fakt, że od 10 sierpnia 2014r, weszła w życia ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych Przewiduje ona likwidację instytucji certyfikatu księgowego i tym samym egzaminów uprawniających do uzyskania tego certyfikatu. Dzięki tej zmianie każdy (posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, niekaralność w zakresie określonych przestępstw i ubezpieczenie OC) może usługowo prowadzić księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe dla klientów i udzielać im porad podatkowych. Nie ma już obowiązku posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów uprawniającego przed tą datą do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jest to z całą pewnością spore ułatwienie, ponieważ zdobycie tego „papierka”, nie było wcale prostą sprawą.

Trzeba pamiętać, że pewne obostrzenia do założenia takiej działalności, nadal jednak istnieją. Na przykład należy posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (popularne OC). Wyjątkami są tu takie biura, które prowadzą jedynie księgi przychodów i rozchodów bądź tylko pomagają w wypełnianiu zeznań i deklaracji podatkowych.

Jednoosobowa działalność

Po spełnieniu pewnych oczekiwanych warunków, przyszły właściciel biura rachunkowego może zdecydować się na założenie firmy w każdej formie (jedynym wyjątkiem są spółki partnerskie). Jednak zdecydowanie najpopularniejszą formą prowadzenia własnego biura rachunkowego, jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Wymaga ona złożenia formularza CEIDG-1 i rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Również decydując się na prowadzenie firmy w spółce cywilnej, należy dokonać tej samej rejestracji, co w przypadku jednoosobowej działalności. Za to w przypadku spółek handlowych, wymagany jest wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie ma przeszkód, aby prowadzić biuro rachunkowe w formie spółdzielni.

Własne mieszkanie czy wynajem lokalu?

Poza spełnieniem typowo formalnych warunków, należy się jeszcze zastanowić nad bardziej już praktyczna stroną takiego przedsięwzięcia. Jeżeli chcielibyśmy żeby nasze biuro rachunkowe, było działalnością trochę większą, dobrze byłoby wynająć jednak jakiś lokal. Opcja oszczędnościową może być oczywiście praca we własnym mieszkaniu. Nie wygląda to jednak zbyt dobrze dla potencjalnych klientów. Ciężko też w takich warunkach wyobrazić sobie rozwój naszej firmy.
Żeby w ogóle móc zacząć przyjmować klientów, trzeba też zakupić specjalne licencje i oprogramowanie księgowe (takie jak programy do fakturowania, które umożliwiają wystawianie faktur VAT, wyliczają PITy, podliczają podatki itd. – sprawdź przykładowe programy tutaj: http://ksiegowosc24.pl/faktura-vat-program/). Niezbędne są również artykuły biurowe i eksploatacyjne. Następnie należy już „jedynie” pozyskać dla siebie klientów i z własnym biurem rachunkowym możemy ruszać pełną parą.

Podsumowując, z całą pewnością podjęcie się założenia akurat takiego biznesu, nie jest najprostszą możliwością. Formalności i wymagania wobec tego typu firm, są jednak zdecydowanie większe niż choćby dla właścicieli fast–foodów czy pizzerii. Z tym, że za akurat ten biznes, nie biorą się raczej ludzie „z ulicy” a osoby mające jednak coś wspólnego z księgowością. Przy odpowiedniej wiedzy księgowej, odrobinie intuicji, cierpliwości i szczęścia, założenie własnego biura rachunkowego mimo wielu formalności(choć i tak już zdecydowanie mniejszych niż kiedyś), z całą pewnością po jakimś czasie może okazać się bardzo opłacalne.

W artykule wykorzystano informacje ze strony http://ksiegowosc24.pl/

Polecamy:
Jakie zalety daje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?