Najważniejsze zmiany w systemie zarządzania jakością ISO 9001:2015

ISO_9001-2015

Wszystkie normy ISO (International Organization for Standardization) są regularnie ulepszane – po to, by były zawsze nie bieżąco z wymaganiami względem organizacji. Nowelizacja normy ISO 9001 w 2008 roku nie była zbyt spektakularna – odwrotnie jest w przypadku nowej ISO 9001:2015. Zmianie ulegnie wiele kwestii, m.in.: struktura, terminologia, dokumentacja i podejście procesowe do systemu.

Dokumentacja systemu zarządzania jakością ISO 9001:2015

Przedsiębiorcy mogą się nieco wyluzować. Wcześniej organizacja musiała na bieżąco dokumentować księgi jakości, sześciu procedur systemowych oraz innych materiałów będących dowodem na to, że firma działa poprawnie. Obecnie, czyli w zgodzie z nową wersją, forma dokumentacji będzie zależna tylko od woli ich samych. Zmiana wydaje się dobra, bo jej efekt jest prostszy, jednak może zdarzyć się tak, że pojawią się niejasności w trakcie audytów certyfikujących. Firmy będą musiały w jakiś sposób udowodnić audytorowi, że jej rodzaj dokumentacji jest wystarczający do zapewnienia zgodności z normą ISO 9001:2015.

Kierownictwo w systemie zarządzania jakością ISO 9001:2015

Zadziwiającą zmianą jest brak konieczności powołania Przedstawiciela Kierownictwa, czyli Pełnomocnika ISO. Nowy zapis normy mówi o tym, że odpowiedzialność za system zarządzania jakością ISO 9001:2015, w przeciwieństwie do OHSAS 18001, powinna być odpowiednio rozdzielona między poszczególnymi wydziałami w firmie, a nie przypadać jednemu, konkretnemu pracownikowi. Można ocenić tę zmianę na dobrą, ponieważ, wedle różnorodnych badań, w wielu organizacjach to właśnie Pełnomocnik był jedyną osobą, która posiadała wiedzę o ISO i która jako jedyna utrzymywała system – teraz to się zmieni, a większa liczba pracowników będzie wykwalifikowana w tym temacie.

Podejście procesowe w systemie zarządzania jakością ISO 9001:2015

Najważniejsza zmiana w normie ISO 9001:2015 dotyczy podejścia procesowego i polega na tym, działania zapobiegawcze zostaną zastąpione podejściem opartym na ryzyku. Nakazuje szczegółową analizę zagrożeń i szans pojawiających się podczas prowadzenia firmy i wykorzystywanie jej wniosków w trakcie kluczowych momentów, np. podejmowania znaczących decyzji. Ponadto norma nie wymaga dokumentowania tejże analizy – to już zależy od woli przedsiębiorstwa. Podejście oparte na ryzyku jest więc urzeczywistnieniem radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami dla firmy.