Plusy i minusy pracy zdalnej
Praca zdalna zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Niektórzy pracodawcy decydują się na całkowitą likwidację stacjonarnych stanowisk, oferując zatrudnionym osobom możliwość wykonywania tych samych obowiązków w swoich domach. Jest to widoczne przede wszystkim w zawodach typowo informatycznych, lecz zjawisko telepracy zauważalne jest również m.in. wśród środowisk dziennikarzy prasowych. Artykuły tworzone są w czterech ścianach, a kolegia redakcyjne zastępowane są konferencjami poprzez komunikatory głosowe. System zdalnej pracy został nawet opisany w Kodeksie pracy. Mogłoby się wydawać, że ten specyficzny charakter wykonywania obowiązków niesie ze sobą same korzyści, jednak prawda może być dla nas zaskakująca.
Najważniejsze zalety wynikające ze zdalnego charakteru pracy
Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy czas, który normalnie musielibyśmy przeznaczyć na dojazd do pracy i powrót do domu. Jest to szczególnie zauważalne popołudniami, podczas godzin szczytowych, kiedy tkwimy w wielometrowych korkach. Czy nie lepiej te dodatkowe minuty przeznaczyć na dłuższy sen, przegląd prasy lub możliwość delektowania się poranną kawą?
W przeciwieństwie do pracy stacjonarnej nie jesteśmy ograniczeni czasowo. System ośmiogodzinny w tym przypadku nie znajduje zastosowania. Mamy możliwość rozdzielenia naszych obowiązków na całą dobę. Równie dobrze możemy przenieść stare nawyki na grunt domowy i pracować według dawnego systemu, jak też wykonywać swoje obowiązki w godzinach wieczornych lub nocnych. Najważniejsze jest sumienne wywiązanie się ze zleconych zadań.
Zdalna praca jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którzy muszą łączyć różne obowiązki. Dla studenta, osoby chorej lub niepełnosprawnej czy młodej mamy standardowy system pracy może okazać się bardzo problemowy, a wręcz niemożliwy do zrealizowania. Dzięki takiemu charakterowi wykonywania obowiązków możemy ułożyć nasz grafik tak, aby wszystko ze sobą pogodzić.
Również pracodawcy mogą czerpać korzyści ze zdalnego zatrudniania. Dzięki Internetowi i możliwości komunikacji z całym światem, mogą oni pozyskać pracownika nawet z innego kontynentu! Są to również oszczędności dla firmy. Szefowie mogą zlikwidować niepotrzebne stanowiska, co może przełożyć się na lepsze wyniki w ogólnym bilansie.
Praca zdalna to również cała gama negatywnych aspektów
Jest to widoczne zwłaszcza wśród osób niepotrafiących skupić się na jednej rzeczy. Pokusy czyhające na nas w domu mogą skutecznie odciągać naszą uwagę od pracy. Jeżeli brakuje nam samodyscypliny i umiejętności rozsądnego zarządzania czasem, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy powinniśmy poświęcić się zdalnemu systemowi.
Jedną z najczęściej podawanych wad przy okazji pracy zdalnej jest znaczne ograniczenie naszych kontaktów zawodowych. Wykonując obowiązki w domu nie wyskoczymy ze współpracownikami na kawę czy lunch. Temu zjawisku może towarzyszyć syndrom najsłabszego ogniwa, jeśli jesteśmy jedynymi zatrudnionymi na odległość.
To co jest uznawane przez pracowników za zaletę, dla ich przełożonych jest czymś zupełnie odmiennym. Dotyczy to braku regularnej kontroli i doglądania działań zatrudnionego. Szefowie przeważnie wolą trzymać rękę na pulsie i wiedzieć co dzieje się w szeregach ich firmy. Z kolei pracownicy doceniają możliwość większej dowolności w wykonywaniu zadań.
Czy warto poświęcić się pracy zdalnej?
Niewątpliwie warto spróbować. Być może okaże się, że marnowaliśmy czas siedząc w firmie, a praca zdalna stanie się naszym sposobem na życie. Sytuacja może się również odwrócić, jeśli okaże się, że nasze cechy i wyuczone metody działania uniemożliwią nam wykonywanie pracy w takim charakterze. Jest to bardzo dobry sprawdzian naszych cech i zachowań.
Można również zaproponować swojemu przełożonemu połączenie dwóch systemów pracy. Na dobry początek warto pomyśleć o zaledwie jednym dniu na działanie w domu. Jeśli okaże się, że w tym okresie będziemy jeszcze bardziej efektywni, być może z czasem uda nam się przenieść wszystkie obowiązki do naszych miejsc zamieszkania.
Oferty pracy zdalnej znajdziesz na www.kopalniapracy.pl