Specyfika sprzedaży wyrobów tytoniowych w UE – o czy trzeba wiedzieć?
Biznes “fajkowy”, czyli po prostu rynek wszelakich wyrobów tytoniowych podlega nieustannie zmieniającym się i – jak to często bywa – coraz bardziej surowym uwarunkowaniom w kwestii prawnej. Warto przypomnieć, że rynek używek (jak i wiele innych) regulowany jest często przez organizacje międzynarodowe lub, w przypadku Rzeczpospolitej Polskiej, związek polityczno-gospodarczy demokratycznych państw europejskich, jakim jest Unia Europejska. Poprzez swoją do niej przynależność, kraj zobowiązał się dążyć do wyznaczanych przez Unię standardów, a zatem również tych regulujących rozmaite segmenty obrotu towarem i handlu na arenie krajowej. O czym powinny wiedzieć osoby chcące się związać z tym niełatwym biznesem albo już zaangażowane w niego od wielu lat? Oto niektóre z czołowych standardów, dotyczących specyfiki sprzedaży wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej.
Po pierwsze – nowe informacje dotyczące substancji szkodliwych
Na paczkach od maja 2016 roku zamiast szczegółowej rozpiski o substancjach smolistych czy informacjach o nikotynie pojawił się prosty napis, głoszący “Dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji wywołujących raka”. Tak sformułowany komunikat ma trafniej przestrzegać przed szkodliwymi konsekwencjami palenia w praktyce – wcześniej w wyniku czytania na etykietach informacji o poszczególnych składnikach, konsumenci wyrobów tytoniowych mogli dojść do zdecydowanie błędnego wniosku, że niektóre substancje są mniej szkodliwe dla zdrowia od drugich.
Po drugie – ostrzeżenia zdrowotne w odpowiednio dużych rozmiarach
Tekst, koniecznie zdjęcie oraz informacja zachęcające do rzucenia palenia powinny zajmować aż 65 procent powierzchni paczki – należy podkreślić, że dotyczy to zarówno przedniej, jak i tylnej części opakowania. Takie właśnie ostrzeżenia mają pokazywać skutki nawyku nikotynowego na płaszczyznach takich, jak między innymi zdrowotna i społeczna. Jedna z dyrektyw stanowi również, że państwo członkowskie, mając na względzie dobro zdrowia publicznego (uzasadnione i proporcjonalne) może przyjąć bardziej rygorystyczne środki.
Po trzecie – sprawozdania na temat składników wyrobów tytoniowych
Producenci oraz importerzy są odgórnie zobowiązani do składania sprawozdań dotyczących wszystkich składników, które zostały wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Postanowiono też, że substancje, które potencjalnie można uznać za znacząco przyczyniające się do toksyczności lub wywołujące wonie charakterystyczne dla wyrobów tytoniowych podlegać będą bardziej szczegółowym wymogom w kwestii składania sprawozdań.
Po czwarte – regulacje dotyczące papierosów elektronicznych
W maju 2016 został też wprowadzony szczegółowy monitoring sytuacji papierosów elektronicznych. Oznacza to między innymi, że producenci papierosów elektronicznych są obecnie zobowiązani do informowania państw członkowskich Unii Europejskich o produktach wprowadzanych do obrotu . Obowiązkiem producentów jest też umieszczenie na opakowaniu informacji o szkodliwości palenia. Elementy promocyjne dotyczące tego wyrobów są zakazane, natomiast cały rynek papierosów elektronicznych ma być wnikliwie monitorowany pod kątem prowadzenia do uzależnienia. Monitorowanie to leży na barkach organów członków państwowych.
Poradnik dostarczył sklep z cygarami http://www.trafika.pl/cygara-sklep