Uszczelki samoprzylepne – czym są i dlaczego się z nich korzysta?

 

Uszczelka jest rzeczą, bez której niemożliwy jest sprawne działanie instalacji, złączonej z kilku elementów. Jak sama nazwa mówi, ma ona za zadanie uszczelniać, czyli zapobiegać przedostawaniu się czynnika do innej powierzchni.

Okazuje się jednak, że taki asortyment może przybierać naprawdę różnorodne kształty i służyć zupełnie innym celom. Przykładem tego są chociażby uszczelki samoprzylepne, których ilość odmian jest spora i pozwala na umieszczanie ich w wielu, różnych miejscach. Poniżej wyjaśnimy, czym są i jak wyglądają uszczelki samoprzylepne, a także skupimy się na ich poszczególnych rodzajach.

Czym są uszczelki samoprzylepne?

Uszczelk mogą mieć rózne kształty, lecz powinny być dopasowane wymiarem do średnicy otworu, który uszczelniają. W przypadku uszczelek samoprzylepnych taka wiedza na nic się zdaje, gdyż ten rodzaj asortymentu wyglądem mocno zbliżony jest do taśmy klejącej. To po prostu długi pasek, nawinięty na rolkę. Tak samo posiada swój nośnik oraz warstwę kleju, umieszczoną po jednej lub po obydwu stronach. To właśnie nośnik ma wszystkie funkcje separujące i jest odpowiedzialny za uszczelnianie. Przez wzgląd na rodzaj materiału, może mieć naprawdę różne właściwości.

Jak dzielimy uszczelki samoprzylepne?

Ten typ uszczelek dzieli się zazwyczaj tak samo jak taśmy klejące. Głównym czynnikiem jest tutaj materiał nośnika, który decyduje o właściwościach i wytrzymałości samego artykułu. Niemniej jednak, ważną rolę gra również klej. To od niego zależy, czy cała uszczelka utrzyma się w zadanym miejscu i czy nie ulegnie zniszczeniu na skutek warunków panujących dookoła.

Niemal każdy producent uszczelek gumowych wskazałby kilka, najczęściej występujących typów tego asortymentu. Do ich grona należą uszczelki na nośnikach wykonanych z EPDM oraz pianki polietylenowej. Ich głównym celem jest zabezpieczanie przed przedostawaniem się kurzu, powietrza i wilgoci. Dodatkowo, materiały te posiadają niesamowite zdolności do niwelowania drgań i izolacji termicznej. Często używa się ich do izolacji okien bądź drzwi wejściowych. Biorąc pod uwagę zastosowanie, można orientacyjnie wskazać właściwości samych nośników, a dokładniej odporność na wodę, substancje chemiczne czy promieniowanie UV.

Oprócz wcześniej wymienionych, wyróżnia się jeszcze uszczelki filcowe, korkowe czy butylowe. Te ostatnie są w pewien sposób szczególne, gdyż uznaje się je za jedne z najlepszych, dostępnych na rynku. Posiadają bowiem zdolności tworzenia warstwy hydroizolacyjnej, co doskonale sprawdza się szczególnie w uszczelnianiu części samochodowych bądź łodzi.

Dlaczego używamy uszczelek samoprzylepnych?

Tworzenie uszczelnień jest niezwykle ważne zarówno w wielu branżach, jak i w użytku domowym. Wbrew pozorom, nie służy tylko instalacjom przepływowym, ale jest istotne także w kwestiach izolowania ciepła w pomieszczeniach. Mając dobrze uszczelnione okna w domach wraz z odpowiednio zorganizowanym systemem wentylacyjnym, można odnotować spore oszczędności na rachunkach, szczególnie w okresie zimowym.

Jak poprawić wydajność swojego internetu?