Profesjonalna lakiernia proszkowa w Warszawie
Malowanie proszkowe to technologia, która polega na nanoszeniu farby proszkowej na elementy metalowe, a następnie utwardzaniu ich termicznie. Elementy malowane w ten sposób charakteryzują się odpornością na uszkodzenie mechaniczne i są na korozję.
Lakiernia proszkowa Warszawa oferuje malowanie proszkowe metalu, które pozwala nadać powierzchni atrakcyjny wygląd, pożądany odcień i fakturę.
Etapy malowania proszkowego
- Przygotowanie powierzchni do malowania obejmuje usunięcie zanieczyszczeń i utlenień, odtłuszczenie i fosforanowanie. Czynności te mają na celu zwiększenie przyczepności i zabezpieczenia produktu przed korozją.
- Nakładanie warstwy farby proszkowej na powierzchnię przeznaczoną do malowania w komorze natryskowej.
- Polimeryzacja powłoki proszkowej w piecu polimeryzacyjnym.
- Chłodzenie i utwardzanie farby.
Proces malowania proszkowego
Malowanie proszkowe to wieloetapowy proces wykańczania powierzchni odpowiedni dla podłoży metalowych i niemetalowych.
Etap przygotowania
Przed nałożeniem materiału do powlekania proszkowego powierzchnię podłoża należy oczyścić i poddać obróbce, aby upewnić się, że część jest wolna od kurzu, brudu i zanieczyszczeń. Jeśli powierzchnia nie jest odpowiednio przygotowana, wszelkie pozostałości i osady mogą wpłynąć na przyczepność proszku i jakość końcowego wykończenia. Kompletna obróbka przygotowawcza zależy od powlekanego materiału. Na etapie przygotowania wykonywane jest: czyszczenie, płukanie, wytrawianie, piaskowanie i suszenie. Lakiernia proszkowa Warszawa jest zautomatyzowana. Najczęściej używanym sprzętem są stacje mycia, komory strumieniowe i piece do suszenia. Jeśli konstrukcja elementu wymaga, aby pewne sekcje pozostały niepowlekane, przed etapem nakładania na podłoże nakładane są produkty maskujące.
Etap aplikacji i utwardzania
Rodzaj materiału stosowanego w nakładaniu powłoki częściowo determinuje metodę nakładania. Nowoczesna lakiernia proszkowa wyposażone jest w automatyczne komory lakiernicze, w których operacja trwa kilka sekund i nie wymaga bardzo aktywnego udziału człowieka. Najprostszą i najpowszechniejszą metodą jest natrysk elektrostatyczny, wykonywany za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych lub aplikatorów. W czasie procesu:
- proszek wlewa się do podajnika
- powietrze doprowadzane pod ciśnieniem przenosi frakcje stałe w zawiesinę
- za pomocą pompy następuje wypchnięcie proszku z podajnika i zmieszanie z powietrzem do pożądanego stężenia
Cząsteczki mogą być ładowane przez pole elektrostatyczne lub statycznie, w wyniku tarcia o ścianki turbiny opryskiwacza. Części powlekane proszkowo należy utwardzać w piecu do utwardzania proszkowego.