Co napisać w mailu lub wiadomości wysyłanych z CV?

Kiedy wybraliśmy już daną ofertę pracy i zdecydowaliśmy, że to właśnie do tego pracodawcy chcemy wysłać swoje CV, przychodzi moment, który dla wielu jest dużo bardziej skomplikowany niż kolejne etapy rekrutacyjne. Wysyłając maila do rekrutera lub wprost do pracodawcy, musimy wykazać się należytym profesjonalizmem, ale to wcale nie musi być trudne. Poznajmy przydatne wskazówki, których warto się trzymać, pisząc wiadomość, do której będzie dołączone nasze CV.

Przygotowania do znalezienia pracy

Poszukiwania kolejnego miejsca zatrudnienia często wiążą się z czasochłonnym przeglądaniem licznych ogłoszeń. Zamieszczone w nich informacje różnią się między sobą – szczególnie co do sposobu kontaktowania się z rekruterem. W większości przypadków mamy możliwość aplikowania poprzez portal, na którym znaleźliśmy ofertę. Jednak zdarza się, że firmy preferują bezpośredni kontakt z nimi poprzez wysłanie maila na podany przez nich adres. W obu wariantach musimy liczyć się z tym, że należy napisać wiadomość, do której będziemy mogli dołączyć nasze CV, a wiadomość ta trafi do rekrutera, który bedzie zapoznawał się z naszym CV i decydował, czy do nas oddzwoni.

Na portalach takich jak GoWork możemy spotkać się z pewnym ułatwieniem. Podczas aplikowania na dane stanowisko automatycznie w naszym zgłoszeniu pojawia się wygenerowana wiadomość. Jednak pamiętajmy, że jest to schematyczna treść, z której skorzystało prawdopodobnie wielu przed nami. Z tego względu warto się nią jedynie zasugerować lub odpowiednio ją zmodyfikować, pisząc własną wiadomość, która pomoże nam się wyróżnić. Gdy już zdecydujemy się np. na jedną z ofert pracy ze strony https://www.gowork.pl/praca/kwidzyn;l, skupmy się na stworzeniu wiadomości, która przyciągnie uwagę rekrutera. Niezależnie od tego, czy wybierzemy ogłoszenie z najbardziej poszukiwanym zawodem w Kwidzynie, czyli pracownika budowy, lekarza, kierowcy autobusu lub mechanika pojazdów, czy stanowisko, na którym pracujemy od wielu lat, pamiętajmy o przedstawieniu się z jak najlepszej strony.

Jak zacząć i zakończyć maila?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że jesteśmy zobowiązani wykazać się należytym szacunkiem, ponieważ proces rekrutacyjny działa na dość formalnych zasadach. Dlatego już rozpoczynając wiadomość, zwracajmy się do rekruterów w odpowiednich formach grzecznościowych. Może to być zwrot „Szanowni Państwo” lub zwykłe „Dzień dobry”. Natomiast częstym błędem, który popełnia wiele osób, jest użycie „Witam” – ten zwrot przeznaczony jest dla jakiegoś gospodarza witającego gości np. w swoim domu czy na spotkaniu. Jeśli w ogłoszeniu podane są dane konkretnej osoby, do której mamy wysłać wiadomość, możemy zdecydować się na zwrot wprost do niej, czyli „Szanowny Panie/Szanowna Pani X”.

Z kolei kończąc naszą wiadomość, pamiętajmy o podziękowaniu za jej przeczytanie. Możemy wyrazić swoją nadzieję na podjęcie współpracy oraz udział w dalszym procesie rekrutacyjnym. W formie pożegnania skorzystajmy ze zwrotu „Z wyrazami szacunku” lub „Z poważaniem” zamiast „Pozdrawiam”, które lepiej zostawić dla osób, które znamy już nieco lepiej. Pamiętajmy także o podpisaniu się imieniem i nazwiskiem oraz zamieszczeniu danych takich jak numer telefonu czy adres e-mail, które mogą ułatwić przyszły kontakt.

Co napisać w treści wiadomości?

Jeśli zależy nam na zdobyciu pracy, nie zostawiajmy pustego pola przeznaczonego na naszą wiadomość. Dołączając wyłącznie CV do aplikacji, możemy zostać odebrani jako niezaangażowani w cały proces. Treść nie musi być długa, szczegółowe informacje na temat doświadczenia i umiejętności rekruter znajdzie w CV. Skupmy się więc na przedstawieniu naszych kluczowych zalet w zwięzły sposób. Zamiast opowiadać naszą historię życia, zacznijmy od wskazania powodu, dla którego wybraliśmy to zgłoszenie. Zaznaczmy, jakie stanowisko nas interesuje oraz czy posiadamy na nim jakieś doświadczenie. Krótko podkreślmy, dlaczego to właśnie my jesteśmy świetnymi kandydatami. Na końcu warto przypomnieć także o dołączonych załącznikach.

Jak zatytułować maila do rekrutera?

Wysyłając maila do rekrutera, wyjątkowo istotne jest właściwe zatytułowanie go. Tytuł powinien zachęcać do otworzenia naszej wiadomości, których z pewnością w skrzynce adresata znajduje się wiele. W jasny sposób zakomunikujmy, że wysyłamy maila w związku z ofertą pracy na danym stanowisku. Urozmaicimy tytuł, dodając informację, która nas wyróżnia. Możemy podkreślić nasze kompetencje, np. „Zgłoszenie na stanowisko X, Y-letnie doświadczenie”. Sytuacja staje się prostsza, gdy w ogłoszeniu pracy jest określone, jak zatytułować maila. Wtedy trzymajmy się wyznaczonej reguły.