3 fakty o piknikach firmowych, które każdy właściciel firmy musi wziąć pod uwagę
Eventy firmowe najczęściej kojarzone są z dużymi korporacjami i znanymi markami. Nic bardziej mylnego – mniejsze firmy również je organizują, są świadome ich znaczenia i potrafią czerpać z nich zyski. Bardzo lubianym przez właścicieli firm (szczególnie teraz – latem) rodzajem imprezy jest piknik firmowy. To nie tylko okazja na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu i zawiązanie bliższych więzi między pracownikami, ale również doskonała motywacja, a o tę każdy świadomy pracodawca musi dbać. Oto 3 rzeczy o piknikach firmowych, o których powinieneś wiedzieć.
Konieczności organizacji imprez firmowych na szczęście dziś nikt już nie kwestionuje. Korzyści płynące z udanej integracji doceniają wielkie korporacje i mniejsze, prywatne firmy. Specjaliści od zarządzania ludźmi widzą w piknikach firmowych szansę na nawiązanie nieformalnych kontaktów, które procentują w relacjach biznesowych. Udana zabawa to też tak potrzebny relaks i odskocznia od codziennych obowiązków. Trend ten przywędrował do nas z Europy Zachodniej, ale zdążył się u nas mocno zakorzenić. Z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w 2013 r. wynika, że ponad połowa szefów firm uważa, że ważne są dobre, partnerskie relacje z pracownikami. Potwierdzają to również pracownicy agencji eventowych – Praca to ważny element naszego życia, w niej spędzamy ogromną część dnia. Nic dziwnego zatem, że tak ważne dla wielu pracowników są relacje panujące w zespole czy całej firmie. Im lepszy kontakt mają pracownicy z przełożonymi, tym wydajniejsza jest ich praca. Doświadczenie wielu firm pokazuje, że w dobrej atmosferze pracownicy wykazują się większą kreatywnością, szybciej i dokładniej wykonują powierzone zadania. A to przekłada się na wyniki całej firmy. – mówi Marta Steinke z Agencji Eventowej Trygon z Poznania.
Chcesz zorganizować dobry piknik firmowy? Organizacja to podstawa!
Piknik dla pracowników jest okazją do spotkania się wszystkich pracowników z różnych lokalizacji. Czasami to jedyna możliwość w roku, by załoga z zakładów produkcyjnych czy centrów logistycznych spotkała się z kolegami z biura. Planując atrakcje piknikowe trzeba więc myśleć o jak największej różnorodności, tak by wśród zabaw i konkurencji każdy uczestnik bez względu na wiek, sprawność fizyczną znalazł coś dla siebie. – Świetnie sprawdzają się imprezy tematyczne np.: Dziki Zachód, Piraci z Karaibów, Średniowiecze czy np. Starożytny Egipt, bo można wokół nich skupić wiele różnych aktywności. Powodzeniem cieszą się też pokazy kulinarne, sprawnościowe. Taki program pozwala też na swobodne przemieszczenie się uczestników od jednego stanowiska, do drugiego, co sprawia, że nie tworzą się uciążliwe korki i każdy w dowolnym momencie może z takich atrakcji skorzystać – mówi Marta Steinke (Trygon), zajmującej się organizacją imprez integracyjnych, w tym pikników. Jeśli piknik przewiduje udział pracowników z rodzinami, hitem dla najmłodszych zawsze są dmuchańce, stanowisko z watą cukrowa, konkurencje sprawnościowe, malowanie twarzy, bańki mydlane.
Zawsze miej plan B!
Pikniki są zazwyczaj planowane z dużym wyprzedzeniem, gdzie trudno przewidzieć, czy pogoda nie spłata nam figla i w dzień pikniku zamiast bezchmurnego nieba poranek powita nas deszczem. Bardzo istotne jest więc zabezpieczenie imprezy na wypadek niepogody. Przy szukaniu lokalizacji dodatkowe punkty uzyskują więc miejsca, które posiadają odpowiednie zaplecze np. zadaszone wiaty lub tarasy. Rozwiązaniem są też namioty, które można rozstawić w dowolnym miejscu. Popularne są szczególnie namioty typu gwiazda, które zawierają nawet do 160 miejsc siedzących.
Warto pamiętać, że paradoksalnie problem może sprawiać też zbyt dobra pogoda. Wysokie temperatury i słońca też potrafią się dać we znaki, stąd też w upały niezbędne jest np. zapewnienie swobodnego dostępu do wody mineralnej.
Dobre relacje to udana impreza
Pikniki są imprezami plenerowymi, które zazwyczaj organizuje się raz w roku. Dobrze, jeśli takie spotkania wpisują się w kalendarz innych spotkań dla pracowników. Mogą to być wyjazdy integracyjne, spotkania gwiazdkowe, wypady na piwo czy kręgle. Jednorazowy wydatek na piknik zapewni oczywiście odpowiednią dozę wrażeń i atrakcji, jednak dobre relacje z pracownikami trzeba budować cały rok. Spotkania integracyjne świetnie służą przekazywaniu misji i wizji firmy, budowaniu identyfikacji z jej celami, podbudowaniu morale pracowników i ich motywacji. Nie bez znaczenia są też kontakty interpersonalne, które łatwiej nawiązywać na neutralnym gruncie z dala od korporacyjnych biurek. Wspólna zabawa, wyzwania łączą i pozwalają się lepiej poznać, co później przekłada się na relacje w pracy. Jeśli kultura firmy na co dzień jest na wysokim poziomie, to odbiór imprezy jest zupełnie inny niż w przypadku, gdy atmosfera w pracy szwankuje. Wtedy cele przyświecające piknikowi odbierane są jako nieszczere, a udział w nim staje się przykrym obowiązkiem. Radę tę powinni wziąć sobie do serca zwłaszcza właściciele firm, pamiętając, że sam udział w atrakcjach piknikowych np.: w wyścigu w workach, albo wspinaczka na linie czy skoki na bungee to nie jest stuprocentowa recepta na uzyskanie renomy doskonałego pracodawcy.
Dlaczego warto zorganizować piknik firmowy? Przede wszystkim dlatego, że jest to doskonała forma integracji pracowników, wpływa na morale załogi i efektywność jej pracy. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że będzie dobrze przygotowany. Warto zatem dokładnie przemyśleć jego organizację lub też powierzyć ją specjalistom.
A co sądzicie o grupowych spotkaniach firmowych w psychologa? Z tego co czytam na stronie http://psychoterapia-sensus.pl to jest taka opcja w ofercie. Co na takich spotkaniach się robi?